Prvom samostalnom izložbom slika gospodina Vlatka Zimmera, na Prešernov dan 1999. godine, otvaraju se mogućnosti organizovanja vlastitog kulturnog programa Udruženja građana slovenačkog porijekla Tuzla. Iste godine gospodin Vlatko Zimmer odlazi na likovnu koloniju u Mariboru, a zatim godine 2001 i na likovnu koloniju u Lipici. Na ovim kolonijama upoznaje slikare Slovence iz raznih zemalja. Istovremeno, kao član Udruženja likovnih umjetnika Tuzlanskog kantona upoznaje o ostale članove našeg Udruženja koji se bave slikanjem. I u našoj školi slovenačkog jezika otkriva mlade talentovane članove. Sve to mu daje ideju, koju odmah predlaže upravnim organima Udruženja, da se formira likovna sekcija, što bi otvorilo mogućnost organizovanja vlastitog kulturnog programa Udruženja. Taj prijedlog je 2001. godine usvojen, i gospodin Vlatko Zimmer postaje voditelj likovne sekcije. Voditelj sekcije je bio od 2001. do 2016. godine, a od 2016. godine do danas likovnu sekciju vode članice Udruženja Borka Jokić i Melada Huseinagić.
Već u samom početku djelovanja likovne sekcije, na međunarodnoj izložbi likovnih djela djece uzrasta od 5 do 15 godina na temu „Konj“, koja je otvorena 23. aprila 1999. godine u Celju, naše Udruženje dobilo je posebno priznanje.
Zatim su slijedile brojne druge izložbe. U sklopu obilježavanja Prešernovog dana 19. februara 2002. godine u Domu armije u Tuzli, otvorena je izložba slika na kojoj je bilo izloženo 50 slika naših članica i članova, Nade Dobnik, Martine Jelić, Davora Mešića, Maje Mišić i Vlatka Zimmera. Izložbu je otvorio vice konzul Republike Slovenije u Sarajevu gospodin Sandi Bonaca. Povodom Cankarevih dana u Sarajevu 2003. godine, članovi Likovne sekcije sa velikim uspjehom zajednički izlažu svoje radove.
Članovi sekcije su više puta bili učesnici likovnih kolonija u organizaciji Slovenske iseljeničke matice. Tako je 2002. godine na likovnu koloniju koja je bila održana u Hrušici otišla gospođa Nada Dobnik, a godine 2003. su na likovnu koloniju u Mostu na Soči otišli Vlatko Zimmer, Nada Dobnik i Davor Mešić. U junu 2004. godine u Most na Soči odlaze Vlatko Zimmer, Nada Jelić i Davor Mešić. Ti odlasci su zatim uslijedili svake godine u izmijenjenom sastavu polaznika. U decembru 2004. je u organizaciji Slovenske iseljeničke matice u Ljubljani otvorena izložba slika mladog člana Udruženja Davora Mešića koji je u međuvremenu završio Akademiju za likovnu umjetnost u Ljubljani.
Povodom proslave Dana kulture 15.02. 2005. godine su u holu Doma armije Tuzla svoje slike izlagali Vlatko Zimmer, Nada Dobnik i Davor Mešić. Slijedeća izložba otvorena je povodom Dana državnosti, 26. juna 2007. godine u holu NLB Tuzlanske banke, a u istom prostoru otvorena je i izložba povodom dana kulture Republike Slovenije, 25. marta 2008. godine, a zatim je slijedila izložba u Sarajevu 23.19. 2008. godine. Izložbu pod nazivom „Tuzla moj grad“ je 25. maja 2009. godine otvorio gradonačelnik Općine Tuzla gospodin Jasmin Imamović. Iste godine u septembru otvorena je izložba i u Francuskom kulturnom centru u Tuzli. 15. decembra 2009. godine otvorena je izložba članova likovne sekcije pri Slovenskom svjetskom kongresu u Ljubljani, a 14. oktobra 2010. godine u Franjevačkom samostanu u Tuzli. Slijedeća izložba, trinaesta po redu, upriličena je povodom cjelovečernjeg koncerta Ženskog zbora „Slovenčice“, 2. aprila 2011. godine. Ovu izložbu je otvorio Njegova ekscelencija Andrej Grasselli, ambasador Republike Slovenije u Sarajevu.
U 2012. godini je likovna sekcija imala čak četiri izložbe. Prvu retrospektivnu izložbu članova likovne sekcije, na temu „Voda“, je 5. maja 2012. godine otvorio je konzul Republike Slovenije u Sarajevu gospodin Gregor Plesker. Druga je bila zajednička izložba sa ostalim slikarima iz Tuzle, otvorena u Velenju. Treća je bila povodom Susreta slovenačkih zborova iz Bosne i Hercegovine, koju je 6. oktobra 2012. godine otvorio Njegova ekscelencija Andrej Grasselli,. Četvrta izložba te godine održana je u Prijedoru 15. decembra 2012. godine.
I tako iz godine u godinu, članovi likovne sekcije vrijedno rade i priređuju svoje izložbe. U proteklom periodu organizovano je više od 20 izložbi. Sve su bile veoma zapažene, što ukazuje na veliko angažovanje i rad članova likovne sekcije Udruženja. To je bio i razlog da smo osmislili projekat Regionalne likovne kolonije „Slovenci u Tuzli“, za koju smo željeli da postane tradicionalna manifestacija koja bi se organizovala svake godine u Tuzli, treće sedmice avgusta mjeseca, u trajanju od 6 dana. Za sada smo u tome uspjeli, naime u proteklom periodu je organizovano pet likovnih kolonija „Slovenci u Tuzli“ – 2014., 2015., 2016., 2017 i 2018. godine. Sve su bile veoma zapažene u kulturnoj i široj javnosti Tuzle, Bosne i Hercegovine i Slovenije, te propraćene od strane svih lokalnih medija. Na dosadašnjim kolonijama je učestvovalo 17 umjetnika – Slovenaca iz Slovenije, Hrvatske, Srbije, Kanade i Bosne i Hercegovine. Udruženje je sa slikama koje su nastale na likovnim kolonijama organizovalo dvije zapažene izložbe u Ljubljani, 2015. i 2017. godine, a u decembru 2016. godine ista izložba je organizovana u Zenici u Domu penzionera, u saradnji sa Udruženjem građana slovenačkog porijekla „Encijan“ Zenica.
TEKST