Muzikom gradimo mostove prijateljstva

U organizaciji Udruženja održavane su mnoge priredbe, akademije i koncerti. Kod nas su gostovali brojni slovenački zborovi, umjetnici i ansambli. Međutim, to nam nije bilo dovoljno. U želji da se što češće iz prostorija Udruženja čuje slovenačka pjesma, odlučeno je da se u Udruženju osnuje pjevački zbor, koji će njegovati slovenačku pjesmu, jer muzika je univerzalni jezik koji nas povezuje i koji govori direktno iz srca.

Slovenačka pjesma je najljepši dio slovenačke kulturne baštine, ona je jezik ljubavi, osjećaja, i odraz slovenačke duše u sretnim i teškim trenucima.  S druge strane, horsko pjevanje je dio slovenačke kulturne tradicije. Tako su u Udruženju, sa kratkim prekidom, djelovala dva zbora, prvo mješoviti pjevački zbor, a zatim ženski pjevački zbor.

Mješoviti pjevački zbor "Leopold Volkmer"

Prvi mješoviti pjevački zbor osnovan je u našem Udruženju u aprilu 2002. odine. Za zborovođu je izabrana gospođa Evica Cerić, profesorica muzike, a zbor je djelovao u periodu od 2002. do 2005.  godine. Zbor se prvi put predstavio javnosti već u maju 2002. godine, pred petočlanom komisijom Državnog zbora Republike Slovenije na čelu sa gospodinom. F. Pukšičem, predsjednikom komisije za odnose sa Slovencima po svetu, koja je tada boravila u Tuzli . Pošto je gospodin Pukšić bio zamoljen da „kumuje“ zboru, zbor je dobio ime „Leopold Volkmer“. Leopold Volkmer je bio slovenački slavista, pjesnik, prevodilac i muzičar u 17. stoljeću, koji je djelovao  u Ptuju i njegovoj okolini.  

Svoj drugi nastup je zbor imao odmah nakon toga, u Banja Luci, na susretu djece iz Bosne i Hercegovine koja pohađaju dopunsku nastavu slovenačkog jezika i kulture. Zatim u septembru 2003. godine slijedi nastup na susretu pjevačkih zborova u Tuzli. U toku 2003. godine, zbor je imao nekoliko nastupa – u Tuzli i Zenici u povodu Prešernovih dana, na otvaranju Dana mentalnog zdravlja u Tuzli, na otvaranju izložbe kipara Dušana Gojkovića iz Ptuja u Galeriji portreta u Tuzli, te u povodu Dan državnost zajedno sa ženskim zborom „Uršna sela“ iz Novog Mesta.

Na prijedlog i poziv gospodina Pukšiča, koji je bio i gradonačelnik u Desterniku, zbor se predstavio i na njihovom općinskom prazniku. 8. novembra 2003. godine zbor odlazi na dvodnevnu turneju u Novo Mesto i Banja Luku. Za Prešernov dan, koji je obilježen 13. februara 2004. godine, zbor je nastupio zajedno sa kulturno-umjetničkim društvom „Bosna“  na svečanoj akademiji u Narodnom pozorištu u Tuzli, a zatim 10. marta 2004. i na otvaranju  supermarketa „Merkator“. Zbor je nastupio i povodom proslave 45 godina rada mljekare u Tuzli, 19. juna 2004. godine, a zadnji nastup zbora bio je skupa sa mješovitim pjevačkim zborom „Pomlad“ iz Novog Mesta, 25.09.2004.godine. Zbor je prestao sa radom u maju 2005. godine.

Ženski pjevački zbor "Slovenčice"

Nakon pauze od nekoliko godina izvršni odbor Udruženja je donio odluku o ponovnom formiranju zbora, s tim da to sada bude ženski zbor. Ženski pjevački zbor „Slovenčice“ osnovan je u septembru 2009. godine. Nismo ga mogli nazvati „Slovenke“, jer su među članicama zbora također i naše sugrađanke iz Tuzle, koje sa velikim zadovoljstvom pjevaju na slovenačkom jeziku. Ime je dobio simbolično po cvijeću – vrsti pelargonije koje se u Bosni popularno zove „slovenčice“.  Na taj način uspostavljamo čvrste veze između Slovenki i njihovih potomaka u Tuzli, te njihovih sugrađanki, što je svakako i uloga slovenačkih društava u svijetu – da šire i njeguju slovenački jezik i kulturu.

Danas zbor ima 26 članica. Njegov repertoar čine veliki broj narodnih i umjetničkih pjesama koje se izvode na slovenačkom jeziku, a na repertoaru za gostovanja u regionu se uvijek nalaze i bosanske sevdalinke. Zbor vodi dirigentica prof. Mirela Ibrahimović Mehanović, koja nastupa i kao solistica /sopranistica. U početku svog rada zbor je imao i pratnju gitariste.