Učimo Slovenački

Jezik je jedan od osnovnih elemenata nacionalnosti i stoga je bilo veoma značajno da je Ministarstvo za školstvo i sport Republike Slovenije, još ratne 1995. godine obezbijedilo uslove (nastavne programe, udžbenike i obuku kadrova) za uspješno obavljanje dopunske nastave iz slovenačkog jezika.

Prvi kontakt sa Ministarstvom uspostavila je gospođa Ana Lorger na jednom od svojih putovanja u Republiku Sloveniju. Daljnje aktivnosti preuzeo je gospodin Janez Rakovec, koji je Izvršnom Odboru 1. februara 1995. godine predložio plan rada dopunske nastave iz slovenačkog jezika. Izvršni odbor je usvojio navedeni plan i donio  odluku o pokretanju ove aktivnosti. Već 1. aprila 1995. godine članovi Udruženja Janez Rakovec, Slavica Pavlović i Marija Souček odlaze u Sloveniju na seminar za učitelje i učiteljice dopunske nastave slovenačkog jezika u inostranstvu. Nastava slovenačkog jezika u Tuzli organizovana je odmah nakon njihovog povratka sa ovog seminara, i započela je 19. juna 1995. godine. Polaznici nastave, tada uglavnom starije osobe, bili  su podijeljeni u tri grupe. Janez Rakovec i Marija Souček su nastavu održavali u prostorijama Udruženja u Tuzli, a Slavica Pavlović u Lukavcu. Gospodin Rakovec Janez predavao je dvije godine, prof. Marija Souček do juna 2004. godine, a gospođa Slavica Pavlović predaje u kontinuitetu do današnjeg dana.

Svih ovih godina dopunsku školu slovenačkog jezika pohađali su prvenstveno mlađi polaznici. Gospođa Pavlović predavala je djeci do 14. godina starosti, a  djeci starijoj od 14 godina predavala je gospođa Souček. Nastava se odvijala svake srijede i četvrtka u večernjim satima i subotom prije podne. U dva navrata se dopunska nastava održavala i u našem tadašnjem ogranku u Živinicama.

Učenici i učenice su pored učenja slovenačkog jezika aktivno učestvovali i na mnogim priredbama koje je organizovalo Udruženje, gdje su priređivali su razne recitale i igrokaze, te time gledaocima  pokazali koliko su uspješni u učenju slovenačkog jezika.

Dopunsku nastavu slovenačkog jezika pohađa, ili je nastavu već završilo, preko 300 polaznika. Kod gospođe Souček je dopunsku nastavu završilo 85 polaznika, od kojih je 17 učenika nakon toga položilo ispit iz slovenačkog jezika na Filozofskom fakultetu (Odjeljenje za slovenački jezik kao strani jezik) Univerziteta u Ljubljani. Ti učenici su skoro svi dobili stipendije od Vlade R.Slovenije i završili su studije u Ljubljani ili Mariboru.

Tokom dosadašnje 23 školske godine, kod učiteljice Slavice Pavlović je nastavu svake godine pohađalo oko 30 učenika i učenica, koji su prema nivou svog znanja bili raspoređivani u tri grupe. Većina njih su bili učenici od drugog razreda osnovne škole do kraja završetka srednjoškolskog obrazovanja. Mnogi su nakon toga svoje školovanje nastavili u Republici Sloveniji.

Od školske 2015/2016 nadalje osnovana je i grupa za odrasle polaznike dopunske nastave slovenačkog jezika, koju čine uglavnom članice našeg zbora „Slovenčice“.

Svake godine, u vrijeme raspusta, Ministarstvo za školstvo i sport Republike Slovenije, u saradnji sa Zavodom za školstvo  organizuju ljetnu školu slovenačkog jezika (tz. „Poletno šolo“) za učenike do 14 godina, dok je za stariju populaciju organizovana ljetna škola za slovenački jezik na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Ljubljani. Takođe i Slovenski svjetski kongres svake godine organizuje logorovanje za polaznike dopunske nastave slovenačkog jezika i kulture.

Već od 1996. godine, organizuju se susreti učenika koji pohađaju nastavu slovenačkog jezika u gradovima Bosne i Hercegovine – u Sarajevu, Tuzli, Banja Luci, Prijedoru, Kaknju, Zenici i Doboju. Ovi susreti, koji se svake godine održavaju u drugom gradu – u Sarajevu, Tuzli, Banja Luci ili Prijedoru, postali su tradicionalni i veoma uspješni. Njihov osnovni cilj je da se učenici dopunske nastave slovenačkog jezika i kulture, koji imaju zajedničko slovenačko porijeklo, međusobno upoznaju, druže i pokažu šta znaju.

Zadnjih godina Udruženje nastoji da na kraju školske godine organizuje ekskurziju za učenike dopunske nastave u Sloveniju, kako bi upoznali njene ljepote i zanimljivosti. Ekskurzija je  besplatna za sve polaznike.

Dopunsku nastavu slovenačkog jezika i kulture finansira Vlada Republike Slovenije, odnosno Ministarstvo za školstvo i sport. Ministarstvo takođe izdvaja sredstva za edukaciju nastavnog kadra, odnosno jednom godišnje organizuje seminar za učitelje slovenačkog jezika u inostranstvu. Svake godine dobijamo nove školske knjige, razne časopise, kao i ostali edukativni materijal.